Jak dbać o perły? Poradnik

10 grudnia 2015 - Bez kategorii, Porady - przeczytano:    285    razy,
Jak dbać o perły? Poradnik

Perły to biżuteryjna klasyka, są jednymi z najdroższych surowców na ozdoby na świecie. Biżuteria z pereł jest piękna, pasuje zarówno do klasyki, jak i nowoczesnego minimalizmu, jednak aby perły pięknie wyglądały i służyły nam jak najdłużej, należy odpowiednio o nie zadbać.

Na początek może kilka słów o perłach. Perły powstają w małżach, kiedy do ich wnętrza dostaje się, jakieś ciao obce, np. ziarnko piasku. Perły mogą mieć różne rozmiary i kolory, od białych, aż po czarne. Średnią żywotność pereł określa się na około 100-150 lat, z upływem czasu perły zmieniają kolor i staja się ciemnoszare.

Jak pielęgnować perły

Biżuteria z pereł, jak zresztą każda inna, nie lubi wody, dlatego trzymajmy ją z dala od wilgoci, oraz od promieni słońca. Twoje perłowe dodatki z pewnością posłużą Ci dłużej, jeżeli zawsze będziesz je ściągać do kąpieli i mycia naczyń, czy podłóg. Perły nie lubią ani wszelkiego rodzaju detergentów, ani kosmetyków, dlatego pamiętaj, że zawsze najpierw makijaż, a potem zakładane biżuterii.

Pierwszą oznaką tego, że perły tracą swoją żywotność, jest utrata przez nie blasku, potem szarzeją, a następnie z upływem czasu się rozpadają.

Do czyszczenia biżuterii z pereł używamy szmatki z weluru lub bawełny i mydła, po wyczyszczeniu ich, należy dokładnie je osuszyć, jednak nie można zostawiać ich na długo na słońcu, ponieważ suchość powoduje pękanie pereł.

Jak przechowywać biżuterię z pereł?

Masa perłowa, z której są perły, nie jest zbyt twarda, jej powierzchnia jest podatna na uszkodzenia, zatem najlepiej perłową biżuterię przechowywać w woreczkach, tak by nie miała kontaktu z innymi skarbami, które mogą ją np. porysować. Trzymanie pereł w jednej szkatułce z resztą dodatków, to kiepski pomysł, zwłaszcza że w przypadku pereł, każda rysa, albo odprysk na ich obniża ich wartość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *